Dirbtuvės & Įranga
Papasakosiu apie 3D spausdinimo įrangą, reikiamus įrankius, CAD'ą ir papildomus rakandus
Kompas ir softas
Aukej, važeunam.
Kompas, kurį kankinu, yra darbinis 2017 i7, 16GB DDR3, 2GB radeon 15' Macbook Pro su solidžiais 250GB vietos (viskas šiais laikais debesyje, gigabaitais gali nustebinti nebent nepilnametį su pyldiku).
Softas modeliavimui - Fusion360. Fusioną pasirinkau dėl kelių dalykų. Jis fokusuotas į inžineriją, turi labai gerą UI, kuris draugiškas pradedantiesiems ir svarbiausia - nemokamas (bet jis nemokamas only for personal use). Daugiau apie Fusioną ir sąlygas rasi čia. Ir dar maža, bet svarbi smulkmena - jis veikia ir ant macOS.
Sliceris (programa, skirta sumaketuotų 3D failų suvirškinimui į 3D printerį) - Prusaslicer
3D spausdintuvas
Prusa MK3S+ .
Maksimalus gaminimo matmuo - 25×21×21 cm. Liejamo sluoksnio aukštis - nuo 0.05 iki 0.35. Maksimalus greitis - 200+ mm/s (tokiu greičiu spausdint galima nebent plytas). Direct Drive, Bondtech pavaros, E3D V6 karštoji dalis. Naudoja 1.75mm storumo plastiką. Du spausdinimo pagrindai: PEI ir tekstūrinis miltelinio dažymo. Spausdintuvas stovi uždaroje dėžėje, kuri pagaminta iš 2 IKEA staliukų.
Pasirinkau Prusa dėl to, kad gaminimo kokybė yra aukšta, kaina įkandama milenelsui, kuris dirba startupe (769 EUR), bei turi puikų gamintojo supportą. Gaminimo greitis ir dydis padengia mano 99% poreikių. Taip pat, Prusa yra labai populiarus, tad jeigu atsiranda bėdų ar kyla noras modifikacijoms - viską rasi internetuose. Vos nepamiršau - šimtai gerų atsiliepimų, bei dešimtys medalių iš pre-payed reviews puslapių (atlikau namų darbus prieš perkant).
Be jokiu mofikacijų, ištrauktas iš dėžės (arba tik surinktas) gali gaminti kokybiškai iš PLA ir PETG. Šie du plastikai pasižymi tvirtumu bei kitomis naudingomis savybėmis, kurių užteks 90% tavo poreikių. Taip pat, spalvų paletė yra labai plati.
Tokiems plastikams kaip ASA, ABS, PC, CPE, PVA/BVOH, PVB, HIPS, PP (Polypropylene), Flex, nGen, wood ir pan. reiktų bent jau uždaros dėžės, galvutės (nozzle) iš tvirtesnio metalo, extruderio, kuris tvirčiau laiko plastiką, ir kantrybės. Daugiau apie plastikus bei pasiruošimą jiems - kitame įraše.
Svarbu paminėti, kad teoriškai gali gaminti iš visų aukščiau paminėtų plastikų (bent jau taip deklaruoja Prusa). Aš su tuo sutinku tik iš dalies. Gaminant iš sudėtingesnių salygų reikalaujančių plastikų be pasiruošimo, gali kilti tokių nesklandumų kaip užsikišanti karštoji dalis, nelimpantys ar per daug limpantys sluoksniai, atsikabinimas nuo pagrindo, pusėtina kokybė ar tiesiog nepavykusi ir susimakalavusi detalė. Aišku, kokybė yra reliatyvus dalykas; asmeniškai, mane trumpina netolygus sluoksniai.
Plastikas
Manufaktoriai
90% laiko naudoju PLA ir PETG. Jeigu dalis bus naudojama mechaniškai ar didesnėje temperatūroje (iki 80°C), naudoju ASA. Jeigu randu tinkamą spalvą, naudoju Prusament gamintoją (tie patys čekai, kurie gamino printerį).
Prusos plastikai yra aukštesnės kokybės (premium, bratka), bei puikiai dirba su Prusa printeriu. Jeigu reikia kitokių spalvų ar medžiagų - renkuosi Polymaker. Patikimas premium klasės plastiko gamintojas. Polymaker turi labai kietų (ir aišku brangių) plastikų, kurie turi neitikėtinas savybes, kurias noriu išbandyti. Sponsoriai wru?
PLA, PETG ir ASA - the magic trio
Prototipams naudoju PLA. Pigus, gražiai limpantis plastikas, kuris nereikalauja papildomos priežiūros. Taip pat su PLA galima spausti labai smulkias dalis, t.y. gaminti su mažu efektyviu sluoksniu (layer height). Taip pat, didelės detalės nesiraito ir neskyla spaudos metu. Lengvai apsidirba su abrazyvinėmis medžiagomis (liaud. švitreku). Tačiau šis plastikas yra pakankamai trapus, bei neatsparus lauko salygoms ir aukštesnei temperatūrai.
PETG renkuosi, kai gaminys bus naudojamas aukštesnėje temperatūroje bei veikiamas mechaniškai - judės, laikys, stums ir pan. Plastikas ne trapus, turi geras tvirtumo savybes, bei pakankamai lengvai spausdinasi. Tačiau yra keli minusai - spausdinant plastikas kartais vijasi* (stringing) bei nekokybiškai lieja smulkias dalis.
Jeigu žinau, kad gaminys bus abiuzinamas, renkuosi ASA. Temperatūra - iki ~80°C, atsparus UV, atlaiko smūgius bei sunkiau dėvisi. Taip pat puikiai lieja smulkias dalis. Tačiau yra treidofu. ASA yra hidrofobiška, bei dideli gaminiai turi riziką išlinkti. Su ASA rekomenduotina spausdinti uždaroje dėžėje, kadangi skleidžia kvapą ir yra jautri temperatūros pokyčiams.
*Pastaba: vijimasi ar nekokybišką gaminį gali įtakoti tūkstantis veiksnių. Pradedant drėgnu plastiku, baigiant temperatūros nustatymais.
Kas dar?
Kokybiškas slankmatis - it's a must. Jeigu užsiimi daugiau nei vazų gamyba, vadinasi reiks matuoti dalykus. Dalykai turi būti matuojami tiksliai, nes kitaip dalykai gali netikti į kitus dalykus (labai nesmagios emocijos suima, kai 6h printas netinka į kitą 6h printą, dėl 0.2mm neatitikimo). Tikrai žinau, kad gerus matavimo įrankius gamina japonai (Mitutoyo) ir šveicarai (Tesa). Aš pasirinkau šveicarų gamybos Tesa Digical MV40. Entry level hobisto slankmatis už krikčioniškus ~80-100EUR. Pro tip: net ir geri matavimo dalykai gali pradėti meluoti, tad laikas nuo laiko juos reiktų atiduoti kalibracijai.
Įrankiai. Pradedant atsuktuvais, baigiant plaktuku (kurį gali atsipausdinti). Bet koks įrankis, kuris palengvina ir pagreitina mechaninį darbą surenkant arba išrenkant kompozicijas, yra naudingas. Bet pradžiai - atsuktuvų, šešiakampių komplektai, skirtingo dydžio replės bei žnyplės. Taip pat nepamaišys pjovimo bei šlifavimo įrankiai - peiliukas, pjūklas, dildės ar pan. Šitų atsipausdinti nepavyks, nors..?
Varžtai, varžčiukai, spyruoklės bei tarpinės. Niekada negali žinoti, kada sugriebs įkvėpimas pagaminti kokį laikilį, kuris turi būti sandarus ir galės kaupti mechaninę jėgą savyje. Tad aš esu pasiruošęs ir visada po ranka turiu krūvą skirtingų M3-M5 varžtų, spyruoklių, tarpinių, insertų, aklių ir t.t.
-
Na ir viskas. Viskas, ko reikia namuose užkurti plastikinių dalių gamyklą, telpa į 5 min blogpostą.
Gero pirmo sluoksnio!
www.hexben.com · info.hexben@gmail.com