Projektas: BMW F30 rankenėlės
Kaip paprasta rankenėlė eskaleitino į 2 sav., acetono garų vonioje besimaudantį, kupiną skirtingų iteracijų projektą
Intro
Ne paslaptis, kad esu vienas iš Ultradition komandos narių. Projektas, prie kurio dabar dirbame, yra driftui ruošiamas Norberto BMW F30. Projektą sudaro daug unikalių dalių, kurias gaminame nuo nulio. Apie vieną iš jų papasakosiu šiandien.
Aukščiau matote durų skydo (door panel) nuotrauką. Kadangi automobilis turi sumontuotus saugos lankus, originalūs durų skydai netelpa. Suprojektavome ir pagaminome durų skydus (apie juos daugiau galite rasti Norbefilms įraše nuo 20:00min)
Kad sugebėtum ne tik įlipti, tačiau ir išlipti iš automobilio, naudojant tam suprojektuotą įtaisą (kalbu apie duris), reikia durų rankenėlių. Originalios, be abejonės, nebetinka, tad laikas pagaląsti slankmačius, pieštukus ir printerius.
Problema/poreikis:
1. Reikalingos durų rankenėlės (no shit, Sherlock)
Reikalavimai:
1. Turi užsidėti ant originalaus BMW troso
2. Turi būti ergonomiškos
3. Aišku, kad turi atrodyti gerai (šį requirementą ypač pabrėžė @Vaidas)
4. Turėtų būti pasirinkimas iš kelių dizaino variantų
5. Ir klasikinis - projektas neturėtų užtrukti ilgiau, nei savaitę. Šitas feilino big time.
Planas:
1. Kuo greičiau sumodeliuoti ir atspausdinti veikiantį daiktą
2. Išsigaudyti klirancus (man labai patinka šis lietuviškas žodis)
3. Vizualus dizainas
4. Spausdinam, keičiam, spausdinam, keičiam, spausdinam ...
5. Turim galutinius variantus
6. Apdirbimas acetono garų vonioje
Pirmoji iteracija
Pirmas žingsnis buvo kuo greičiau pasigaminti dalį, kuri atlieka savo pagrindinę funkciją - atidaro duris (again, Sherlock?). Tą patį vakarą, po aptarimo ir modeliavimo šalia automobilio, atspausdinau pirmuosius variantus. Po kelių testų, uždedant ir nuimant rankenėlę nuo troso, padariau kelis pakeitimus makete (paadžiastinau tuos klirancus), kurie palengvino uždėjimą ant troso.
Pirmus variantus spausdinau iš PETG, bet nuo pat pradžių žinojom, kad naudosim ASA. Pasirinkau PETG dėl ekonominių priežasčių (sutaupiau turbūt net apie €0.50, bet you need to stay humble). Pirmi variantai veikia, važiuojam prie išvaizdos. Oh boy, net nenujaučiau, kad artėja didelis iteracijų rabbit hole'as.
Išvaizda
Pradėjau nuo abstrakčių formų ir užtikrintai judėjau pirmyn. Apsistojau ties dviem variantais. Demokratija trykštančiu balsavimo būdu, su komanda pasitarėme ir aš nusprendžiau, kad judame toliau su pirmuoju variantu. Planšetas ir pieštukas buvo pakeitas į Fusion360.
Iteracijų rabbit hole'as
Iteracijų buvo daug. Nuotraukoje sudėtos pagrindinės, kurios atspindi didesnius pasikeitimus. Pakeitimų buvo gausybė - nuo optimalaus dydžio paieškos iki tinkamo žodžio PULL šrifto dizaino.
Sunkiausia užduotis buvo suderinti tinkamos išvaizdos plokštumas ir spausdinimo kokybę. Gražūs sluoksniai spausdinasi didesniu nei 30 laipsnių kampu. Jeigu kampas yra mažesnis, spausdintuvas tarp sluoksnių laiptų lieja papildomus perimetrus. Tokiu atveju, kampai lieka teisingi, tačiau išvaizda skurdi (pvz. foto). Tarp visų korekcijų, be abejo, buvo smulkių pakeitimu klirance (damn, mėgstu šitą žodį).
Taip pat, paraleliai kūriau dvi versijas. V1 - modernesnė ir traukianti į supercarų pusę (nepasikuklinau, a?), V2 - labiau klasikinės išvaizdos. Planuojama turėti rankenėles pritaikytas ne tik BMW F30 modeliui.
Didžiulis 3D spausdinimo pliusas - greitas iteravimas ir testavimas. Iš pirmųjų gaminių iškart pastebėjau, kad mastelis turi būti žymiai didesnis. Taip pat, reikalinga atbraila užsikabinti pirštui, kad būtu patogiau užčiuopti pačią rankenėlę.
P.S. - Čia ne milžino pirštas (nors Vaido rankos išties didelės), čia per maža rankenėlė.
Išlįsti iš iteracijų, korekcijų, pakeitimų, ar kaip bevadintum šiuos procesus, liūno labiausiai padeda griežtas plano sekimas. Reikia užduoti sau klausimus: ar iteracijos padeda siekti rezultato? Ar iteracijos padeda užpildyti reikalavimus? Ar spėjam į deadline'us? Ko reikia, kad judėtume tolyn? Ar iteracijos yra vertingos galutiniam produktui ir vartotojui? Nebūtina atsakyti į visus šiuos klausimus iškart, bet jie labiausiai padeda išjudėti tolyn, kai esi užstrigęs. Tad sukandam dantis, dar kartą pasiskaitom 80%-20% taisyklę (jeigu iki šiol nežinai, kas tai yra - marš gūglint) ir judam toliau.
Galutiniai produktai
Mėgstu gražius renderius. Taip pat, renderiai užtrunka trumpiau nei spauda, bei padeda pastebėti keistas vizualias smulkmenas. Pavyzdžiui, nenaturalūs plokštumų susijungimai ar trūkstami čamferiai/filetai. Šiuo atveju, praktiškai visur palikau čamferius, kadangi acetono garai paminkštins kraštus.
Bet jpg'o neuždėsi ant durelių, nors ir koks gražus jis bebūtų. Šildom spausdintuvą 30-tą kartą ir leidžiam spaudą, bratkos.
Gavosi gražiau, nei buvo tikėtasi. Šie žodžiai skambėjo ne tik mano galvoje, tačiau ir iš komandos lūpų. Be abejo, jie kalbėjo ne tik apie (leiskite pasigirsiu nebūtais dalykais) award-winning dizainą, bet ir apie galutinę gaminio kokybę. Kodėl 3D spausdintas gaminys toks aptakus ir blizgus? Pakalbėkime apie acetoną.
Acetono garai ir ASA
Nežadu išsiplėsti, nes planuoju sukurti atskirą įrašą apie ASA'os maudymą acetone. ASA (Acrylic Styrene Acrylonitrile) turi didžiulį norą reaguoti su acetonu ir tirpti jo aplinkoje (skamba netgi šiek tiek erotiškai). Kadangi chemija nebuvo mano stiprioji dalis vidurinėje (kaip ir dauguma kitų, tarp jų ir lietuvių kalba, kaip turbūt spėjote pastebėti), aš nesivelsiu į kodėl ir kaip ir kam ta ASA taip pasiduoda acetono kvapui (vėl kinda erotiška?)
Laikant gaminį acetono aplinkoje (šiuo atveju, garuose), viršutiniai sluoksniai pradeda minkštėti ir tirpti. Vos po 30 min galite pastebėti, kaip spausdintuvo sluoksnių tekstūra pradeda lygintis. Ištraukus gaminį iš acetono ir palikus jį išdžiūti kambario temperatūroje, viršutiniai sluoksniai galutinai išsilygina ir sukietėja. Rezultate mes turime lygų paviršių. Taip pat, internautai pastebėjo, kad dalis išmaudyta acetono garuose, tampa šiek tiek stipresnė ir atsparesnė aplinkos poveikiams, kadangi viršutiniai gaminio sluoksniai yra visiškai sulipę.
Samaris
Problema/poreikis:
1. Reikalingos durų rankenėlės - Done
Reikalavimai:
1. Turi užsidėti ant originalaus BMW troso - Done
2. Turi būti ergonomiškos - Done
3. Aišku, kad turi atrodyti gerai (šį requirementą ypač pabrėžė @Vaidas) - Done, Vaidui patiko
4. Turėtų būti pasirinkimas iš kelių dizaino variantų - Done
5. Ir klasikinis - projektas neturėtų užtrukti ilgiau, nei savaitę. - Nope, 2-3 savaitės
Planas:
1. Kuo greičiau sumodeliuoti ir atspausdinti veikiantį daiktą - On time
2. Išsigaudyti klirancus (man labai patinka šis lietuviškas žodis) - On time
3. Vizualus dizainas - On time
4. Spausdinam, keičiam, spausdinam, keičiam, spausdinam ... - Too long
5. Turim galutinius variantus - On time
6. Apdirbimas acetono garų vonioje - Too long (was a lot of testing)
Projektas įvykdytas, rezultatas labai geras, iteracijos užėmė per daug laiko. Pamoka kitam kartui - iteruoti didesniais pakeitimais, šiuo atveju iteracijos buvo per smulkios ir jas teko spausdinti, kas užėmė daug laiko ir išlaidų. Acetono vonią galėjome pasiruošti iš anksto
Šiam kartui tiek, gero pirmo sluoksnio!
www.hexben.com · info.hexben@gmail.com